Küp Şeker Üretim

 

 

KESKİNKILIÇ GIDA KÜP ŞEKER ÜRETİM PROSESİ

1-        Balküpü kristal şeker 50 kilogramlık torbalar veya 1000 kg’lık BİG-BAG torbalar halinde ambalajlanmış olarak Küp şeker silosuna boşaltılır. Titreşimli besleyiciden geçen kristal şeker otomatik mıknatıslı metal kontrol sisteminde denetlenir.

2-       Silodan dozajlama ve nemlendirme helezonuna geçen şeker, karıştırma ve besleme helezonuna geçerken Ultraviyole  Filitre ile sterilize edilmiş su ile % 1,2 ila %1,6 nisbetinde nemlendirilir. Nemlendirilip karıştırılan şeker kalıplanacağı tambur kısmına geçmeye hazırdır.

3-       Tambur kısmına geçerken hem karışımın daha iyi olması hem de tambur üzerindeki kalıplardaki gözlerin daha iyi dolması için hemen tambur üzerinde bir karıştırıcı sistem vardır. Tambur dönüş hareketi ile bir taraftan kalıplar dolarken aynı zamanda ilerleyen plakalara küp şekerler otomatik olarak dizilmektedir.

4-        Plakalarüzerine dizilen küp şekerler ilerleyerek kurutma fırınlarına girer. Kurutma fırınlarında elektrikli veya buharlı serpantinler marifeti ile küpler kurutulur. Kurutulan bu küpler karton kutulara vakumlu robotlar ile otomatikman doldurulur.

Not :

(Küp şeker üretim proseslerinde su dışında hiçbir katkı maddesi kullanılmaz. Kristallerin birbirine yapışmasını

sağlayan unsur, şekerin su ile karışmasından dolayı ortaya çıkan yapışma özelliğidir.)

 

 

 

Keskinkılıç
KESKİNKILIÇ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş 2014