Çay Üretimi ve Kalitesi

Dünya’da ve Türkiye’de Çay:

Farklı çeşitlerde türleri olan çayın dünyada en çok yaygın tüketilen formu siyah çaydır. İçlerinde ülkemizin de olduğu Dünya’nın lider çay üretici ülkeleri Çin, Hindistan, Kenya,  Sri Lanka, Türkiye, Vietnam ve Endonezya olup, üretici ülkeler arasında ülkemiz çay tarım alanlarının genişliği (767 bin dönüm) bakımından 6. sırada, kuru çay üretimi yönünden 5. sırada;

Türkiye'de yaygın olarak çay, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde üretilmekte ve adına ‘sürgün’ denilen 3 ayrı hasat döneminde toplanarak elde edilmektedir.

Neden Bal Küpü Çay ?

 *** Kendine has özel harmana sahiptir, lezzetlidir. Türk damak tadının geneline hitap eden özel bir lezzete sahiptir. Rize’nin beş farklı yöresinden Bal Küpü ekspertizlerinin kontrolü altında en kaliteli çay tedarikinin yapılmasıyla özel harmanımız için gerekli içerik sağlanır. Her alım ve aşama laboratuar ve tadım analizleriyle denetlenir. On üç yılı aşan kurumsal ve 30 yılı aşkın tecrübeye sahip, profesyonel degüstatörlerinin çay üretim tecrübesiyle üretilir.
 *** Acımsı tat vermez, demlendikten sonra beklese de uzun süre acımaz. Alınan her çayın lifleri ve selülozu otomatik tasnifleme ve dozajlama yöntemi sayesinde ayrıştırılır ve çayın lezzetine acılık vermesi önlenir.
 *** Özel ambalajı ürünü koku etkileşiminden korur, tazeliğini muhafaza eder. özel alüminyum ambalaj sayesinde hava geçirgenliği yüksek olan diğer ambalaj tiplerine göre çok daha korunaklı ve sağlıklı olması sağlanır.
 *** Fiyat olarak son derece uygundur. Bal Küpü’nün sahip olduğu satın alma gücü, tecrübesi; tedarikçileri ile uzun yıllardır süren düzenli ve istikrarlı alım anlaşmaları; üretim, lojistik ve diğer tüm operasyonlarda sağlanan verimlilik sayesinde elde edilen maliyet avantajı fiyatlara yansıtılır.

Keskinkılıç
KESKİNKILIÇ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş 2014