Bal Küpü'nü Tanıyın


Bal Küpü markasının sahibi olan Keskinkılıç Gıda San. Ve Tic. AŞ. 1987 yılında kurulmuştur. Bal Küpü markalı şeker ve çayları bünyesinde üreten ve pazarlayan Keskinkılıç Gıda, ilk şeker işleme ve paketleme fabrikasını 1992 yılında Kayseri'de, 2. şeker işleme ve paketleme fabrikasını 1998 yılında Gebze'de kurmuştur. 2001 yılında Gebze fabrikada gerçekleştirdiği ilave yatırımlarla ürün gamına çayı dâhil etmiştir. Keskinkılıç Gıda 120 milyon dolarlık yatırım bütçeli 3. fabrikasını Aksaray’da 2006 yılında tamamlamış ve aynı yıl üretime başlamıştır. Yıllık 750.000 ton pancar işleme kapasiteli bu fabrika Türkiye’nin pancardan şeker üreten ilk özel fabrikası olma özelliğini taşımaktadır. Keskinkılıç Gıda kurulduğu günden bugüne Türk sanayisinin öncü kuruluşlarından biri olarak ülke ekonomisine önemli katkılarda bulunarak istikrarlı bir büyüme göstermiştir. 2010 yılında Kayseri tesislerini Aksaray’a taşıyarak bu ildeki faaliyetlerini tamamlamış bulunan Keskinkılıç Gıda, İstanbul’da bulunan Genel Müdürlüğü, Aksaray ve Gebze’de yer alan fabrikalarıyla büyümesini sürdürmektedir.

Yılda 175 bin ton şeker üretim kapasitesi ile Türkiye'nin ilk 500 firması arasında yer alan Keskinkılıç Gıda, Gebze ve Aksaray’da 2.190.350 m² si açık,  35.600 m² si de kapalı olmak üzere toplam 2.225.950 m² alanda kurulu tesislerinde Balküpü markalı şeker ve çay üretimini gerçekleştirmektedir.

Bal Küpü, şeker ve çayda kaliteden ödün vermemeyi temel prensip olarak benimsemiştir. Bal Küpü’nün vizyonu; sektöründe müşteri memnuniyeti, yenilikler ve kaliteyi ön planda tutan lider bir marka olarak her evin tercihi olmaktır.

Şekerde en yüksek kaliteyi tüketiciye sunmak amacıyla, Bal Küpü ziraat uzmanları tarafından sözleşmeli üreticilerine pancar ekimi, tohum, tarla hazırlığı, toprak analizi, gübreleme, çapalama, sulama ve hasat konularında eğitim ve danışmanlık verilmektedir. Bu şekilde elde edilen kaliteli pancarlardan ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi ve TS Ohsas 18001 İş Sağlığı ve Güvenliği Standardı belgesine sahip Aksaray fabrikasında üretilen Bal Küpü şekerler, Aksaray ve Gebze tesislerinde ISO 9001:2000, ISO:22000 standartları doğrultusunda gıda güvenliği ve hijyenine uygun olarak, tam otomasyonla paketlenmektedir.

Türkiye'nin en modern çay tesislerinde üstün hijyen teknolojisi ile homojen olarak üretilen Bal Küpü markalı çay, harman çay, poşet çay ve demlik poşet çeşitleri ile çayda da özlenen kaliteyi hayata geçirmiştir. Karadeniz'in doğal yöntemlerle yetiştirilen ve özenle toplanan çayları, Bal Küpü Gebze tesislerinde, teknolojinin son ürünü sistemlerde harmanlanır, dijital sistemlerde otomatik olarak dozajlanır ve Bal Küpü çayın daha uzun süre taze kalmasını
sağlamak için tasarlanan, kokudan ve nemden koruyan özel ambalajlara paketlenir. Tüm bu işlemler, her Bal Küpü Çay paketinin aynı lezzet ve kalitede sabit olmasını sağlar.

Bal Küpü, ürünlerinde sunduğu kalitenin yanı sıra, toplam kalitenin bir parçası olan güçlü dağıtım ağı ile ulusal market, bayi ve distribütörlere en hızlı ve verimli şekilde sevkiyat yaparak, sektöründe lider ve ilklerin markası olmaya devam etmektedir. Bal Küpü, sadece Türkiye’de değil, Suudi Arabistan, Kuveyt, Bahreyn gibi Ortadoğu ülkeleri, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Amerika Birleşik Devletleri ve Avusturalya’ya ürünlerini ihraç ederek, büyümesini sürdürmektedir.

Keskinkılıç
KESKİNKILIÇ GIDA SANAYİ VE TİCARET A.Ş 2014